Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czynnik społeczny w zarządzaniu szkołami (1)

25 października 2022 | Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Przepisy przewidują, że zarządzanie publicznymi szkołami i placówkami oświatowymi powinno odbywać się w sposób uspołeczniony. Realizacji tego celu służą specjalne organy działające na poziomie jednostek samorządu terytorialnego i szkół.

Edukacja jest najbardziej doniosłym społecznie zadaniem wykonywanym przez samorząd terytorialny. Większość środków finansowych, jakimi dysponują jednostki samorządu terytorialnego angażowana jest na ten cel. Ponadto wykonywanie tego zadania wiąże się z koniecznością godzenia różnych grup interesariuszy – uczniów, ich rodziców, nauczycieli oraz samych j.s.t.

Jakie organy

Omawiana problematyka regulowana jest przepisami Rozdziału 4 „Społeczne organy w systemie oświaty” ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1082 z późn. zm.; dalej: p.o.). Są one prawną podstawą funkcjonowania:

∑ Krajowej Rady Oświatowej,

∑ Rady do Spraw Szkolnictwa Artystycznego,

∑ rad oświatowych,

∑ rad szkół lub placówek,

∑ rad rodziców,

∑ samorządu uczniowskiego.

Są to zasadniczo organy pomocnicze organów administracji publicznej i podmiotów administrujących realizujących zadania z zakresu edukacji. Ich kompetencje mają charakter opiniodawczy i kontrolny. Tylko wyjątkowo ustawodawca przyznał im kompetencje do podejmowania władczych działań w zakresie administracji.

Krajowa Rada Oświatowa i Rada do Spraw Szkolnictwa Artystycznego są organami pomocniczymi ministrów – odpowiednio właściwego ds. oświaty i wychowania oraz ds. kultury i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12404

Wydanie: 12404

Spis treści

Reklama

Zamów abonament